Elevhälsa

Verksamhetschef Centrala barn- och elevhälsan
Ulla Winza
0417-182 18, 0709-95 82 18
ulla.winza@tomelilla.se


Central barn- och elevhälsa

Den centrala barn- och elevhälsan kompletterar och stöttar alla förskolor och skolor i kommunen med sin specialkompetens. Syftet med en samlad elevhälsa är att arbeta med ett tvärprofessionellt perspektiv.

Annika Edstrand
0709-95 81 86
annika.edstrand@tomelilla.se

Maria Nilsson 
0709-95 83 96 
maria.e.nilsson@tomelilla.se

Anneli Hård 
0709-95 84 44 
anneli.hard@tomelilla.se

Ann-Marie Moberg är tjänstledig ht 2018

Sofie Körner-Krakau: Byavångsskolan, Brösarps skola
0709-95 80 95
sofie.korner-krakau@tomelilla.se

Sofie Körner-Krakau: Kastanjeskolan
0709-95 83 69
sofie.korner-krakau@tomelilla.se 

Hyrije Karaxha föräldraledig 
0709-95 84 17 
hyrije.kraraxha@tomelilla.se 

Lina Andersson: Lindesborgsskolan
0709-95 82 15
lina.andersson@tomelilla.se

Ann Walfridsson: Odenslundskolan, Smedstorps skola
0709-95 82 42
ann.walfridsson@tomelilla.se

Hans-Ola Svensson
0417-182 24, 0709-95 82 24
hansola.svensson@tomelilla.se

Caroline Sundberg 
0709-95 82 13 
caroline.sundberg@tomelilla.se

Pamela Larsson: Kastanjeskolan
0709-95 83 87 
pamela.larsson@tomelilla.se

Helen Andersson: Byavångsskolan, Brösarps skola
0417 – 183 31, 0709-95 80 88
helen.andersson@tomelilla.se 

Ann-Kristine Persson: Odenslundsskolan, Smedstorps skola och Tryde friskola
0709-95 80 10
ann-kristine.persson@tomelilla.se 

Madeleine Persson: Lindesborgsskolan 
0417 – 183 42, 0709-95 83 42 
madeleine.t.persson@tomelilla.se

Rickard Selméus
Timanställd inom kommunens grundskolor. 
Kontaktas via respektive skolsköterska.

Lisbeth Andersson
0709-95 84 39
lisbeth.andersson@tomelilla.se

Lena Nilsson
0709-95 80 81 
lena.s.nilsson@tomelilla.se

Caroline Olsson
0709-95 84 50
caroline.olsson@tomelilla.se 

Caroline Sellgren
0709-95 83 50
caroline.sellgren@tomelilla.se 

Monica Nilsson: svenska
monica.nilsson@tomelilla.se

Eva Karmehed: svenska
eva.karmehed@tomelilla.se 

Marie Svensson: matte
marie.i.svensson@tomelilla.se 

Marika Björk-Carlberg: matte
marika.bjork-carlberg@tomelilla.se

Senast uppdaterad: 2019-09-16